Biography of George D. Ramsay
Prominent Persons in Virginia, Biographies





Ramsay, George Douglas, was born in Dumfries, Virginia, February 21, 1802, son of Andrew and Catherine (Graham) Ramsay, grandson of Patrick and Elizabeth (Poythress) Ramsay and of Richard and Jane (Brent) Graham. Patrick Ramsay emigrated from Glasgow, Scotland, to Virginia, and settled in Bristol Parish. He returned to Scotland prior to the revolution, and after his death, in 1791, his widow brought her sons to Alexandria, Virginia, where they followed mercantile pursuits. George Douglas Ramsay was graduated from the United States Military Academy, and promoted second lieutenant, light artillery, July 1, 1820; was transferred to the First Artillery on the reorganization of the army, June 1, 1821; and promoted first lieutenant, March 1, 1826. He served as adjutant of the First Artillery, 1833-35; as assistant ordnance officer at Washington, D. C., in 1835, and was promoted captain and transferred to the ordnance department, February 25, 1835, serving as commandant of the New York, Washington, Frankford, and Augusta arsenals. He was married, September 23, 1830, to Frances Whetcroft, daughter of Thomas and Frances (Whetcroft) Munroe, of Washington, D. C.; his wife died April 22, 1835. He was married (second) June 28, 1838, to Eliza Rae, daughter of Thomas Gales, of Louisiana. He was ordnance officer at Corpus Christi and Point Isabel in the military occupation of Texas, 1845-46, and in the battle of Monterey, where he was brevetted major, for gallant conduct. He was chief of ordnance of Gen. Taylor's army, 1847-48; commandant of the Frankford, Fort Munroe, St. Louis and Washington arsenals, 1848-61; and was promoted major, April 22, 1861; lieutenantcolonel, August 3, 1861; and colonel, June 1, 1863. He commanded the arsenal at Washington, D. C., 1861-63; served as chief ot ordnance of the United States army with headquarters at Washington, 1863-64; was promoted brigadier general, and made chief of ordnance of the United States army, September 15, 1863, and retired by age limit, September 12, 1864. He was inspector of arsenals, 1864-66; commanded the Washington arsenal, 1866-70; was brevetted major general, U. S. A., March 13, 1869, for long and faithful services, and was a member of the examining board. He died in Washington, D. C., May 23, 1882.


FROM:
Encyclopedia of Virginia Biography
Volume III
By: Lyon Gardiner Tyler, LL. D.
Lewis Historical Publishing Company
New York 1915



Privacy Policy for OnlineBiographies

NAVIGATION

Virginia Biographies

Online
Biographies

Pennsylvania
Histories

For all your genealogy needs visit Linkpendium

Family Tree Maker 2012